Teplotne rekordný rok 2016 je signálom pre nevyhnutnú medzinárodnú akciu | WWF

Teplotne rekordný rok 2016 je signálom pre nevyhnutnú medzinárodnú akciuPosted on 19 January 2017
polarny medved
© seafarer / Shutterstock.com
NASA a americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) vyhlásili 2016 za najteplejší rok v histórii meraní.
 
"Rok 2016 bol označený za najteplejší rok v histórii. Ak bol niekedy čas pre naliehavú akciu v oblasti zmeny klímy, tak je to teraz. Príroda nám sústavne pripomína, že musíme rýchlejšie reagovať“  hovorí Manuel Pulgar-Vidal, líder WWF pre Klímu a energetiku.

Ľuďmi spôsobené zmeny klímy už teraz na mnoných miestach na Zemi destabilizujú produkciu potravín, zvyšujú nedostatok vody a urýchľujú nestabilitu najzranitelnejších prírodných spoločenstiev. Od zrýchľujúceho sa tempa topenia ľadovcov v Arktíde a Antarktíde, cez devastujúce cyklóny, extrémne suchá a požiare začína príroda biť na poplach. Keď sa pozrieme na tendenciu vývoja počasia a minuloročné nepriaznivé poveternostné udalosti je zrejmé, že nevykazujú žiadne známky spomalenia a budú aj naďalej ovplyvňovať nadchádzajúce roky.
 
„Je na čase začať rýchlo implementovať Parížsku klimatickú dohodu a v nadchádzajúcich rokoch sa zamerať na vyuzívanie čistej energie. Musíme prepojiť súkromný sektor, občiansku spoločnosť, vlády, regióny a mestá, aby bola naša celosvetová odozva na vzniknuté problémy silnejšia a ambicióznejšia.  Naše dlhodobé plány a stratégie do budúcnosti musia byť nastavené na prechod na ekonomiku budúcnosti  - založenej na využívaní čistej energie z obnoviteľnýc zdrojov“, dodal Manuel Pulgar-Vidal. 
polarny medved
© seafarer / Shutterstock.com Enlarge