Bratislava sa ponorí do tmy. Podporí tak myšlienku ochrany našej planéty | WWF

Bratislava sa ponorí do tmy. Podporí tak myšlienku ochrany našej planétyPosted on 21 March 2017
Hodina Zeme 2016 v Bratislave
Hodina Zeme 2016 v Bratislave
© Marek Velček / WWF Slovakia
V sobotu 25. marca sa Bratislava už po druhýkrát zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu životného prostredia HODINA ZEME. Presne o 20:30 na hodinu zhasnú svetlá významných mestských dominánt, firiem a inštitúcií, ale aj domácností, ktoré chcú touto cestou podporiť myšlienku projektu a inšpirovať ľudí k zodpovednejšiemu a šetrnejšiemu správaniu voči prírode. V minulom roku kampaň podporilo viac ako 40 slovenských miest, takmer 40 pamiatok, 80 organizácií a 25 škôl.


Hodina Zeme na Primaciálnom námestí

Po úspešnom minulom ročníku sa Bratislava druhýkrát pripojí k tisíckam miest po celom svete, ktoré podporujú myšlienku kampane Hodina Zeme celosvetovej organizácie WWF a ukáže tak, že jej problémy spôsobené klimatickými zmenami nie sú ľahostajné. V sobotu 25. marca pripravuje WWF Slovensko v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta Slovenska podujatie Hodina Zeme s bohatým sprievodným programom, ktorý začína o 18:00 na Primaciálnom námestí.

Bratislavčania a návštevníci mesta zažijú originálnu bubnovú šou, budú mať možnosť  vybicyklovať si energiu na svoju cukrovú vatu, ale aj vyrobiť si vlastný lampášik z recyklovaných materiálov v tvorivých dielňach. Návštevníci sa tiež môžu tešiť na unikátny slovenský orchester Virtuoso a ohňovú šou Dreamdancers. Súčasťou programu je aj kvíz Hodiny Zeme, v rámci ktorého si môžu otestovať, či sa v každodennom živote správajú ekologicky. Na podporu myšlienky ochrany našej planéty môžu tiež zapáliť svoju sviečku v symbole Hodiny Zeme. Programom bude návštevníkov sprevádzať člen skupiny Fragile Vilo Csontos. Organizátorom podujatia je WWF Slovensko. Podujatie sa uskutoční pod záštitou primátora Hlavného mesta Slovenskej Republiky Bratislavy Iva Nesrovnala a starostu mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Radoslava Števčíka.

„O pol deviatej večer  sa na symbolických 60 minút ponorí do tmy Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Dóm Sv. Martina, Veža Starej radnice a ďalšie dominanty mesta rovnako ako množstvo pamiatok v takmer 180 krajinách sveta,“ hovorí Helena Čárska, zástupkyňa WWF Slovensko. V tomto čase odštartuje z Primaciálneho námestia lampiónový sprievod v rytme bubnov, ktorý povedie historickým centrom mesta. Podporovatelia ekologickej mestskej dopravy sa môžu pridať k nočnej cyklojazde Hodiny Zeme širším centrom mesta. Hodina Zeme prináša do Bratislavy aj kúsok divočiny. Čelná stena hotela Carlton na hodinu (20.30 – 21.30) ožije ikonickými druhmi slovenskej prírody očami fotografov a dokumentaristov Tomáša Hulíka a Karola Kaliského.
 

O kampani Hodina Zeme

Hodina Zeme neznamená len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok, ide o podporu myšlienky ohľaduplného správania k našej planéte. Mestá, inštitúcie a firmy dávajú zapojením sa do projektu najavo, že sa chcú aktívne podieľať na zmenách v oblasti ochrany klímy a inšpirovať ľudí žiť zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode. „Hodina Zeme nám pripomína, že každý z nás sa môže v každodennom živote správať ekologicky. Pri bežných rozhodnutiach by sme všetci mali mať vždy na mysli, aký má naše správanie vplyv na životné prostredie a zvážiť, či nemôžeme zvoliť ekologickejšie riešenie,“ vysvetľuje Helena Čárska. „Je len na Vás, ako sa rozhodnete prispieť k ochrane našej planéty. Možností je veľa – či už necháte doma auto a zvolíte spôsob prepravy, ktorý je šernejší k životnému prostrediu, dáte pozor na to, aby ste zhlasli svetlo pri odchode z miestnosti alebo začnete triediť odpad,“ dopĺňa.
              
Zapojte sa do Hodiny Zeme a pomôžte šíriť povedomie o klimatickej zmene a jej dôsledkoch na našu planétu. Do projektu sa môžu zapojiť nielen jednotlivci, ale aj mestá a obce, pamiatky, organizácie či školy, a to vyplnením krátkeho registračného formulára. Na tejto stránke nájdete aj zoznam zapojených inštitúcií. Projekt môžete podporiť symbolickým zhasnutím svetla na jednu hodinu, a to v sobotu 25.marca o 20:30, prípadne zdieľaním odkazov s hashtagom #changeclimatechange.

 

***
Hodina Zeme 2016 v číslach:
  • rekordná účasť 178 krajín zo všetkých kontinentov
  • viac ako 6 600 podujatí v mestách vo všetkých časových pásmach
  • viac ako 40 slovenských miest, takmer 40 pamiatok, 80 organizácií a 25 škôl sa pridalo k tejto myšlienke na Slovensku