Bratislavský hrad v sobotu na hodinu zmizne v tme | WWF

Bratislavský hrad v sobotu na hodinu zmizne v tmePosted on 23 March 2018
Lampiónový sprievod Hodiny Zeme
© Martin Sopinec

Presne od 20:30 do 21:30 sa nielen v Bratislave zhasnú svetlá mestských dominánt. Zapojí sa  Trenčín, Prievidza, Žilina, Košice, Humenné a ďalšie slovenské mestá. Slovensko tak už po deviaty raz podporí najväčšiu svetovú kampaň na ochranu životného prostredia HODINA ZEME. Slovensko sa pripojí k 187 krajinám sveta a podporí myšlienku za záchranu našej planéty. 

Cieľom iniciatívy WWF (Svetového fondu na ochranu prírody) je upriamiť pozornosť na problémy životného prostredia a ohrozenie prírodných zdrojov našej planéty. Hodina Zeme patrí medzi najväčšie celosvetové akcie so zapojením širokej verejnosti. Spolupatričnosť vyjadruje každoročne zhasnutím svetiel viac ako miliarda ľudí na celom svete. 

 „Mestá, inštitúcie a firmy sa týmto symbolickým gestom aktívne vyjadrujú a podporujú zmeny v oblasti ochrany životného prostredia a chcú inšpirovať ľudí, aby žili zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode. HODINA ZEME nám pripomína, že nielen raz za rok, ale každú minútu, deň, týždeň... vieme byť ohľaduplnejší k našej planéte, a vieme sa správať ekologicky. Pri bežných rozhodnutiach by sme všetci mali mať vždy na mysli, aké má naše správanie vplyv na našu Zem. Nestojí to nič, ide len o naše rozhodnutie v danú chvíľu, či zvoliť ekologickejšie riešenie,“ vysvetľuje Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

HODINA ZEME NA PRIMACIÁLNOM NÁMESTÍ V BRATISLAVE

Program Hodiny Zeme začína na Primaciálnom námestí už o 18. hodine. Okrem hudobného sprievodu skupiny Rytmiky bubnujúcej na odpade, vystúpia speváci a muzikáloví herci Thomas Puskailer a  Martin Madej s ukážkou ich projektu Eco Tour.

„Pre mňa ekológia nie je len póza, ale skutočný životný postoj. Je veľa možností ako žiť ekologicky, len my ľudia pomaly zabúdame na dopad, ktorý spôsobíme, čo i len vyhodeným plastovej fľaše v lese pri obyčajnej prechádzke. Preto vznikol v roku 2015 projekt pre školy, kde im zábavnou a zároveň náučnou formou ukážeme, aké je dôležite chrániť naše životné prostredie. Tento rok sme sa zamerali najmä na znečistenie a prebytočné plytvanie vody. Preto som rád, že podporíme osobne myšlienku podujatia Hodina Zeme,“ hovorí Thomas Puskailer.

V rámci programu budú mať možnosť zapojiť sa aktívne do Hodiny Zeme nielen dospelí, ale deti. Budú pripravené štyri stanovištia, kde sa hravou formou dozvedia, ako sa k našej planéte správať ekologickejšie. V stánku o.z Skrášlime Slovensko si môžete vyskúšať zasadiť zeleň a dozvedieť sa, ako sa o ňu aj správne postarať. Odpad sa dá aj kreatívne využiť ďalej, to ako na to, sa budú môcť ľudia nielen v stánku OLO dozvedieť, ale aj si niečo sami vyrobiť. Čerstvosť potravín a zdravý pohyb je veľmi dôležitý, na to dbá aj BILLA Slovensko. Na ich  stanovišti si môžu záujemcovia zašportovať a ako odmenu dostanú čerstvé ovocie z lokálnych zdrojov. „BILLA Slovensko sa dlhodobo snaží o ekologický prístup. Už niekoľko rokov postupne zavádzame opatrenia na zníženie ekologickej záťaže a snažíme sa inšpirovať ľudí, aby nakupovali lokálne produkty. Aj preto je pre nás zapojenie do akcie, ako je HODINA ZEME, úplne prirodzené,“ vysvetlila hovorkyňa spoločnosti Kvetoslava Kirchnerová.

Organizátor WWF Slovensko tradične poukáže na myšlienku podujatia, čo všetko a viac sa dá pre našu Zem urobiť. Pre všetkých, ktorí prídu na Primaciálne námestie podporiť Hodinu Zeme bola vyrobená špeciálna fotostena, prostredníctvom ktorej môže každý objať našu planétu. Podujatie sa koná pod záštitou Primátora hlavného mesta Bratislavy Iva Nesrovnala a pozvanie prijal aj Henk Cor Van Der Kwast, veľvyslanec Holandského kráľovstva na Slovensku. Vyvrcholením Hodiny Zeme bude zhasnutie svetiel, celosvetovo načasované na 20:30 až 21:30, kedy námestie osvetlí iba ohňová šou skupiny Dreamdancers a následne opäť za bubnovania kapely Rytmika sa odštartuje lampiónový sprievod.

„Hodina Zeme neznamená len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok, ide o podporu myšlienky a uvedomelosť ľudí, ako naša planéta trpí, keď sa voči prírode nesprávame zodpovedne. Príroda je základom nášho života a od prírodných zdrojov, ktoré nám planéta poskytuje sme priamo závislí. V súčasnosti tlačí ľudstvo prírodné systémy na okraj a Hodina Zeme je preto šancou využiť silu jednotlivcov a požadovať zmenu v myslení a konaní. Tento ročník nesie heslo #connect2earth, tak sa spojme na Slovensku pre našu Zem a doprajme jej lepšiu budúcnosť!“ uzatvára riaditeľka WWF Slovensko.
 

Lampiónový sprievod Hodiny Zeme
© Martin Sopinec Enlarge
Hodina Zeme v Bratislave
© Martin Sopinec Enlarge
Hodina Zeme 2016 v Bratislave
Hodina Zeme 2016 v Bratislave
© WWF Slovakia Enlarge
Hodina Zeme 2016 v Bratislave
Hodina Zeme 2016 v Bratislave
© WWF Slovakia Enlarge