Potrebujeme „zelené“ firmy a spolupráca s nimi je kľúčová. Učíme sa ako na to.Posted on 29 March 2021
Odevy v second-hande
Odevy v second-hande
© Ella Kiviniemi / WWF
Jedným s cieľov WWF na globálnej aj regionálnej úrovní je rozvíjať spoluprácu so súkromným sektorom s cieľom získať ich dlhodobú podporu a prispieť k zmene ich postoja k ochrane životného prostredia. Aj tím WWF na Slovensku sa rozhodol posilniť oblasť spolupráce s firmami.

Našim cieľom je motivovať firmy k environmentálnej zodpovednosti, podporiť inovácie znižujúce dopady produkcie firiem na životné prostredie a zvyšovať povedomie zamestnancov a klientov o potrebe ochrany a zachovania biodiverzity.

Nevieme zatiaľ prestať využívať prírodu na naše fungovanie, vieme ju však začať používať rozumne a s úctou. Chceme sa dostať do bodu v ktorom budeme žiť v súlade s prírodou spôsobom, ktorý prospieva aj budúcim generáciám. Pri tomto prechode budú hrať zásadnú úlohu politici, firmy a široká verejnosť. Spolupráca s firmami je teda dôležitá. Firmám, ktoré chcú zmeniť svoj vplyv na prírodné prostredie vieme pomôcť našimi celosvetovými skúsenosťami a odbornosťou,“ hovorí líderka projektu Zuzana Sedláková z WWF Slovensko.

Zatiaľ sme v prvej fáze nášho projektu Zelená pre biznis, ktorý podporila nadácia Ekopolis v rámci programu Active Citizens Fund (ACF). Zbierame poznatky  od tých, ktorí majú v spolupráci s firmami viac skúseností a dlhšiu tradíciu.

Čo sme sa zatiaľ naučili?


Mnohé firmy sa už dnes správajú ekologicky a udržateľne, majú vlastné tímy no hľadajú strategických partnerov. Len spoločne dokážeme spraviť veľkú zmenu - ovplyvniť celý sektor výroby či služieb, v ktorom firma pôsobí a realizovať konkrétne kroky v oblasti ochrany prírody. Takto sa s nami o svoje skúsenosti a rady delili kolegovia a kolegyne z WWF Nórsko.

Podobne ako WWF Slovensko spolupracujú vo WWF Nórsko s IKEA na programoch záchrany pôvodných  lesov a podpore  zodpovedného lesného hospodárenia podľa schémy FSC v hospodárskych lesoch.  Spolupracujú tiež so spoločnosťou BAMA pri zavádzaní pravidiel trvalo udržateľného rybolovu, či  s najväčším producentom obnoviteľnej energie v krajine Statkraft.
 


S výrobcom športového oblečenia Bergans spolupracovali na jedinečnej kampani https://savetheseasons.com/ , ktorú môže stále podporiť každý jeden z nás. Kampaň upozorňuje na klimatickú zmenu a  žiada o zaradenie ročných období, o ktoré v dôsledku zmeny klímy prichádzame, na zoznam nášho spoločného prírodného dedičstva.

S Rastislavom Geschwandtnerom, zakladateľom TEDxBratislava, sme sa školili ako pripraviť dobrú prezentáciu, ktorá nenudí, ale zaujme, nadchne a inšpiruje. Ak chceme meniť svet, myšlienky sa musia dostať správnou formou k svojim adresátom. Boris Strečanský z Centra pre filantropiu nás školil, ako nájsť s firmami spoločné prieniky.Vo finále projektu by sme mali pripraviť vlastnú stratégiu spolupráce so súkromným sektorom, odporúčania pre „zelenú" firemnú politiku a portfólio konkrétnych aktivít pre zapojenie firiem aj ich zamestnancov. Držte nám palce.
Odevy v second-hande
Odevy v second-hande
© Ella Kiviniemi / WWF Enlarge
Logo ACF
Logo ACF
© ACF Enlarge