V Európe sa začína riečna revolúcia. Francúzsko spúšťa najväčší projekt odstraňovania priehrad
Osem rokov po tom, ako sa myšlienka začala vo Francúzsku diskutovať, vláda minulý týždeň schválila odstránenie dvoch veľkých priehrad na rieke Selune v Normandii - priehradný múr Vezins má 35 m a La Roche qui boit 15 m.
Okrem Francúzska sa aj ďalším krajinám darí v posledných rokoch odstraňovať malé a zastarané priehrady. Veľmi úspešné je najmä Fínsko. Oživenie rieky Salune však predstavuje najväčší projekt odstraňovania priehrad v Európe a je veľkým krokom k prinavráteniu života do rieky, vrátanie rýb ako losos a úhor, ktorých migrácie boli blokované po celé desaťročia.
Výstavba priehrad a umelé prehradenia v minulosti spôsobili výraznú stratu populácií rýb a iných sladkovodných druhov živočíchov v celej Európe. Odstránenie týchto prekážok pomôže zvrátiť tento trend a poskytne nové príležitosti pre rybárov a ľudí žijúcich v blízkosti riek. Na projekte odstránenia priehrad na rieke Selune už dlho spolupracujú ochranári s rybárskymi združeniami a vytvorili koalíciu „Friends of Salune“.
"Demontáž týchto starých priehrad po viac ako 100 rokoch je dôležitým míľnikom, z pohľadu postoja Európy k riekam a vodnej energii," povedal Roberto Epple, zakladajúci prezident Európskej siete riek (ERN). "Odstránenie bariér na toku pomôže obnoviť rieku v dĺžke 90 km, čo umožní migráciu rýb a spôsobí obrovský rozmach života v rieke."
Francúzsko je v odstraňovaní priehrad európskym lídrom a dôkazom, že francúzska vláda berie dodržiavanie právnych záväzkov EÚ súvisiacich s vodnou politikou vážne. Rozhodnutie odstrániť priehrady je veľkým úspechom. Bude však veľmi dôležité, aby francúzska vláda pripravila jasný a záväzný harmonogram realizácie celého projektu. Nemenej podstatné bude zapojenie miestnych komunít a ľudí do plánovania trvaloudržateľného rozvoja turizmu v okolí rieky.
Aj v ďalších krajinách vznikajú projekty, ktoré sa zaoberajú odstraňovaním bariér a hrádzí na tokoch. V susednom Rakúsku sa momentálne sprietočňuje 5 km bočných ramien rieky Moravy. Morava je hraničná rieka z toho dôvodu je to veľká výzva aj pre Slovensko. Pokiaľ chceme vrátiť riekam život, musíme začať s odstraňovaním bariér a zveľaďovaním podmienok v riečnych nivách. WWF Slovensko plánuje v budúcnosti takéto iniciatívy podporovať.