Posledných 30 jedincov "morskej pandy" potrebuje urýchlenú pomoc | WWF

Posledných 30 jedincov "morskej pandy" potrebuje urýchlenú pomocPosted on 16 May 2017
sviňucha kalifornská
© Tom Jefferson
Na Zemi zostalo posledných 30 jedincov sviňuchy kalifornskej, hovorí sa v dnes vydanej správe WWF. Záchrana týchto najohrozenejších cicavcov vyžaduje naliehavú akciu. Populárne a najmenšie delfíny na svete žijú iba v hornej časti Kalifornského zálivu, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Miznúca vaquita: Záchrana najohrozenejších morských cicavcov na svete – štúdia WWF identifikuje kľúčové kroky na záchranu tohto druhu, ktoré prichádzajú tesne pred dvojročným zákazom používania žiabroviek, ktoré predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre tieto živočíchy. Napriek istému úsiliu mexických úradov, nepodarilo sa celkom zabezpečiť účinné presadenie dočasného zákazu a zabrániť nelegálnemu rybolovu s použitím žiabroviek. Spôsobilo to zníženie početnosti sviňúch v období 2011 – 2016 až o 90%. „Ľudstvo objavilo tento druh len pred 60 rokmi a za toto krátke obdobie je na pokraji vyhynutia. Extrémne malý počet jedincov nám pripomína, že snahy o záchranu týchto druhov a ich biotopov môžu čoskoro zlyhať. Ak nebudeme okamžite konať, môžeme ich stratiť navždy“ povedal Jorge Rikards, riaditeľ WWF Mexiko.

Veľkým problémom prežitia sviňúch často nazývaných aj "morské pandy", sú rybárske siete, do ktorých sa tieto cicavce zaplietajú. Často zomierajú v sieťach, ktoré sú legálne používané na lov morských rýb nazývaných totoaba a stanú sa tak vedľajším úlovkov pytliakov. Močový mechúr ryby totoaba je považovaný za pochúťku v Číne a napriek zákazu sa nelegálne loví a pašuje do Ázie a USA.

WWF opäť vyzýva mexické úrady, aby podnikli nevyhnutné kroky na zastavenie nezákonného rybolovu totoaby pomocou žiabroviek. WWF vyzýva Spojené štáty a Čínu, aby prijali opatrenia na potlačenie nezákonného obchodu s týmito rybami. "Súčinnosť mexických, amerických a čínskych orgánov a podpora celého medzinárodného spoločenstva sú našou poslednou nádejou na záchranu poslednej „morskej pandy“a krásneho miesta, kde žije," povedala Margaret Kinerd, šéfka Wildlife Practice WWF.

WWF spustila online kampaň vyzývajúcu podporovateľov, aby zaslali list mexickému prezidentovi Enrique Pena Nieto a požiadali ho vykonanie okamžitých krokov na ochranu sviňuchy kalifornskej. Iba týždeň po spustení kampane bolo odoslaných viac ako 64 000 e-mailov prezidentovi Mexika. Kampaň podporil aj herec Leonardo Di Caprio, ktorý je ambasádorom WWF US.

Pomôžte aj vy a podporte kampaň na záchranu "morskej pandy".
Pošlite e-mail prezidentovi Mexika a žiadajte ho, aby urýchlene konal: