Moderná doba a zvieracie selfiePosted on 04 April 2022
Zvieracie selfie - pokusy sýkoriek
© WWF Slovensko
Poznáte svojku? Alebo selfie? Ja som sa jej dlho bránila, ale zlomila aj mňa. Hlavne v prípadoch, keď človek cestuje sám a chce svojim blízkym poslať pekné fotografie. „Selfie“ sa stala súčasťou nášho života. Poznám osobne ľudí rôzneho veku, ktorí používajú selfie na dennom poriadku. Dokonca si ma niektorí z nich doberali „si mladá a nejdeš s dobou ako my, ktorí sme v tejto dobe nerástli“.
Priznávam, mali pravdu. Čo ma však prekvapuje oveľa viac, že nie len ľudia starší odo mňa sa rozhodli používať selfie, ale aj naši susedia z prírody si radi robia selfie. Veď prečo nie, keď už im dávame túto možnosť?

V rámci projektu SaveGreen prebieha v pilotnom území Novohrad – Nógrád monitoring migračných koridorov, ktorý okrem pravidelných fyzických návštev lokalít, zahŕňa aj monitoring pomocou fotopascí. Triedenie fotografií nám často prináša veľmi úsmevné situácie, preto sme sa rozhodli časť zo života „selfie zvierat“ priniesť aj k Vám.  

Poznáte to určite aj priamo z nášho života. Niekto sa o dokonalú selfie snaží veľmi dlho. Niekto to skúša a skúša donekonečna, ale nakoniec to zabalí lebo pochopí, že selfie nie je jeho silná stránka. A niekto je jednoducho prirodzený talent. Poznáte takých? Viete ich zaradiť do týchto skupín? Ja do nich viem zaradiť našich zvieracích kamošov z monitoringu.

Predstavujem Vám našich neúnavných selfie maniakov, ktorí sa neustále snažia a snažia, ale zatiaľ im nevyšla ani jedna fotka. V hlavnej úlohe „sýkorky“:


 
Máme aj ukážku odvážlivcov, ktorí sa rozhodli hranicu posunúť ďalej a svoje selfie foto zlepšiť a priniesť i vizuálny zážitok. V hlavnej úlohe: „lišiak a jeleň“:
 

 
Nesmieme zabúdať na tých čo majú prirodzený talent. Nemusia sa snažiť s každou fotkou viac a viac, jednoducho sa im darí z ich podstaty. Uhádnete, ktorý druh to má najjednoduchšie? Poradím. Väčšinou má na hlave majestátnu korunu. Ale nie je to len on, ďalšie druhy ho nekompromisne dobiehajú:


Nesmieme vynechať ani skupinu „Čo? To už ma fotia? Ale ja ešte nie som upravená/ý:
 
Máme pre Vás ešte jednu perličku. Poznáte filtre, ktoré si dávame na naše selfie fotky? Jasné, že ich poznáte. Určite Vám však nenapadlo, že aj zhoda okolností, technológia a príroda, vedia spoločne vykúzliť dokonalý filter a dotiahnuť fotky našich hlavných hercov na úroveň umeleckého diela. Pozrite sa:


A čo na záver? Naša práca nás baví!
 
Romana Uhrinová, WWF Slovensko


 
 
Zvieracie selfie - pokusy sýkoriek
© WWF Slovensko Enlarge
Logo projektu Savegreen.
© Interreg Enlarge