WWF chráni prírodu už 60 rokov. Žiada okamžité kroky pre záchranu ľudí a prírody
Dnes je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že sme svedkami katastrofického kolapsu biodiverzity. Posledná správa WWF o Stave planéty, odhalila za posledných 50 rokov v priemere až dvojtretinový pokles populácií voľne žijúcich živočíchov. Zmena klímy, strata biodiverzity a prírody v konečnom dôsledku ohrozuje naše vlastné zdravie a prežitie.
„Naša misia nadobudla za posledných šesť desaťročí na význame. Dnes vieme, že môžeme mať bezpečnú, prosperujúcu, zdravú a spravodlivú budúcnosť len vtedy, keď sa udržateľný rozvoj stane normou. Toto desaťročie musí byť zlomové,“ uviedol Lambertini.
WWF je už viac ako 60 rokov v popredí globálneho úsilia o ochranu prírody a je priekopníkom v oblasti inovatívnych iniciatív, ktorých výsledky sú badateľné dodnes - od podpory zakladania svetoznámych chránených oblastí, ako napr. Národný park Galapágy, najväčšia chránená oblasť oceánu s rozsahom 1,5 km2 pri Antarktíde, národné parky v sopečných oblastiach v Ekvádore či Rwande, až po ochranu ikonických druhov vrátane pánd, tigrov, nosorožcov a slonov - čo dáva týmto druhom a mnohým ďalším šancu na prežitie.
Aktivity WWF stoja na vedeckých poznatkoch. Vďaka globálnej sieti a rozmanitým partnerstvám sa WWF zaoberá širokým spektrom environmentálnych výziev. Okrem konkrétnych ochranárskych sa aktivít tiež venuje zavedeniu prvých environmentálnych značiek na svete pre potraviny a spotrebné výrobky (napr. FSC) a presadzovaniu prijatia globálnych dohôd o mokradiach (Ramsarská konvencia), obchod s ohrozenými druhmi (CITES), ochrane klímy a biodiverzity a aktuálne o plastoch v prírode.
„Naše pôsobenie je možné len vďaka spolupráci s partnermi a podporovateľmi a spájaniu síl s našimi súputníkmi v environmentálnom hnutí. Ďakujeme miliónom ľudí, ktorí nám dôverujú a podporujú nás, ako aj spolupracovníkom a tisícom zamestnancov WWF po celom svete - minulým i súčasným - za 60 rokov vášne a odhodlania,“ uviedol Lambertini.
Začiatky WWF siahajú do roku 1961, kedy malá skupina významných angažovaných prírodovedcov poukazovala na potrebu ochrany živočíchov a stala sa známa ikonickou pandou - symbolom nádeje, že ľudia a príroda môžu žiť v harmónii. Postupne sa WWF začala venovať ochrane prírody a udržateľnému rozvoju systematicky, zamerala sa na ochranu voľne žijúcich živočíchov, lesov, oceánov a sladkovodných ekosystémov a sústredila sa na hlavné príčiny straty biodiverzity, vrátane spôsobu výroby energie a potravín, transformácie ekonomiky, ozelenenia investícií a zlepšenia riadenia prírodných zdrojov.
V súčasnosti WWF pôsobí v takmer 100 krajinách sveta a podporuje ju vyše 35 miliónov ľudí. Na Slovensku WWF pôsobí od roku 2014, no ako samostatná pobočka od roku 2019. Tím WWF Slovensko sa sústreďuje na tri oblasti – na ochranu lesov, a to vrátane ochrany pralesov či iných vzácnych lesov, ako aj presadzovanie prírode blízkeho hospodárenia v hospodárskych lesoch. V oblasti ochrany vôd sa sústreďuje na revitalizáciu riek, riečnej nivy a mokradí a spriechodňovanie riek prostredníctvom odstraňovania bariér. V oblasti ochrany živočíchov sa zameriava na ochranu ohrozených druhov, na ochranu šeliem a ich migračných trás a podporu riešení, ktoré zlepšia spolužitie medzi človekom a šelmami.
„WWF Slovensko pôsobí iba krátko, ale i za ten čas sa nám podarilo ochrániť aspoň časť našej úžasnej prírody a vytvoriť partnerstvá, ktoré ma napĺňajú nádejou. Myslím, že čoraz viac chápeme, že naše zdravie a budúcnosť závisí od zdravia našej prírody. Veľmi si cením každú iniciatívu, či krok, ktorý prispieva k lepšiemu prostrediu“, hovorí Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.
"Naša cesta ešte zďaleka neskončila. Za posledných šesťdesiat rokov svet prešiel hlbokými transformáciami, a to sa stalo i vo WWF. Jedna vec sa však nezmenila: naše neutíchajúce odhodlanie prispieť k budúcnosti, v ktorej sa darí ľuďom i prírode. Veda nikdy nehovorila jasnejšie a naše povedomie o stave, v ktorom sa nachádzame, nikdy nebolo silnejšie. Naša spoločnosť je pripravená na zmenu. Spoločne to dokážeme, “uviedol Lambertini.
Kontakt pre médiá:
WWF Slovensko: Andrea Settey Hajdúchová, MT:+421 908 700 857,
Email: ahajduchova@wwfsk.org web: https://slovakia.panda.org
WWF International: Mediálny tím https://wwf.panda.org/wwf_news/press_releases/
Email: news@wwfint.org