11 + 1 tipov ako usporiadať udržateľnejšiu grilovačkuPosted on 29 June 2022
Udržateľná grilovačka
© Rodnae Productions
Leto je plné príležitostí na outdoorové aktivity. Môžeme si vtedy užívať čerstvý vzduch a krásy prírody. Dáva nám tiež príležitosť stretnúť sa s priateľmi a rodinou a užiť si ich spoločnosť niekde vonku: v záhrade, na pikniku alebo pri grilovaní. Letné hodovanie sa však môže ľahko skončiť ako akcia s množstvom skonzumovaného mäsa, vyplytvaných potravín a vyprodukovaného odpadu. Podľa výskumu môže byť typická letná grilovačka pre štyri osoby zodpovedná za viac skleníkových plynov ako takmer 130-kilometrová jazda autom.* Organizácia WWF navrhuje niekoľko jednoduchých náhrad, ktoré môžete urobiť, aby ste tomu predišli. Skúste postupovať podľa niekoľkých tipov, vďaka ktorým bude tento spoločne strávený čas udržateľnejší.

1. Ponúknite bezmäsité alternatívy. Grilovaná zelenina, huby, syry, ryby alebo produkty slúžiace ako alternatíva k mäsu môžu byť chutné a zdravé. Poobzerajte sa po sezónnych a lokálnych surovinách. Zabezpečíte tak nízky vplyv na životné prostredie a jedlo bude chutnejšie. A ak sa rozhodnete podávať aj mäso, ľudia budú mať na výber aj z iných vecí a celkové množstvo skonzumovaného mäsa bude menšie.
 
2. Ak podávate mäso, skúste voliť organické varianty alebo mäso z chovu s voľným výbehom. Nakúpte netypické kusy mäsa (mäsiar vám poradí s výberom). Konzumácia celého zvieraťa je dôležitá súčasť udržateľného prístupu k jedeniu mäsa.
 
3. Vyhnite sa vopred zabaleným a predpripraveným jedlám. Zvyčajne obsahujú viac cukru, soli a tuku a sú zabalené v plastových odpadoch, ktoré sa nedajú recyklovať.
 
4. Pripravte malé porcie. Veľké porcie môžu ľudí nabádať k prejedaniu sa, čo je nezdravé a má veľký vplyv na životné prostredie.
 
5. Spotrebujte zvyšky. Zamyslite sa dopredu, ako uskladníte jedlo, ktoré sa zvýši. Môžete napríklad pre hostí pripraviť nádoby na jedlo (nie jednorazové), no jednou z možností je aj zamrazenie a neskoršia konzumácia.
 
6. Príprava jedla vždy nejaký čas trvá a je zvyčajne potrebné medzitým zaobstarať menšie občerstvenie. Podávajte len zdravé občerstvenie bez obsahu palmového oleja. Doma pripravené verzie sú vždy lepšie ako tie balené. Hosťom môžete napríklad nakrájať sezónnu zeleninu. Poslúži aj ako dobré predjedlo.
 
7. Nepoužívajte jednorazové taniere, poháre a príbory. Nápoje nepodávajte s jednorazovými slamkami a vyhýbajte sa plastovým dekoráciám, ktoré následne vyhodíte.

8. Namiesto sladkých nápojov v plastových nádobách podávajte radšej vodu z vodovodu a čerstvé šťavy.
 
9. Skontrolujte, či ste sa pripravili na triedenie odpadu a či majú hostia k dispozícii správne koše.
 
10. Hosťom môžete pomôcť pri organizovaní cesty k vám v zdieľaných autách.
 
11. Po zotmení použite solárne svetlá. Bude to šetrnejšie k životnému prostrediu, útulnejšie a môže sa to odraziť aj na vašom účte za elektrinu.
 
+1. Môžete byť katalyzátorom zmeny a motivovať ostatných tým, že im vysvetlíte svoje rozhodnutia a to, prečo je pre vás dôležité, aby bola grilovačka udržateľnejšia.
 
 
* Výskum vedcov zo Spojeného kráľovstva prezentovaný na výstave Take a Bite Out of Climate Change.
Udržateľná grilovačka
© Rodnae Productions Enlarge