Päť ekologických spôsobov skladovania potravínPosted on 29 June 2022
Ovocie a zelenina na predaj.
© Martin Gunther

Vzhľadom na to, koľko jedla potrebujeme každý týždeň, mesiac či rok, nikoho neprekvapí, že často skončíme s nedojedenými zvyškami. Boj proti plytvaniu potravinami nie je ľahký, no ak sa pri ňom zameriame skôr na postupné, drobné kroky, a nie na absolútnu bezchybnosť, svoje každodenné návyky môžeme upraviť tak, aby sme žili udržateľnejšie. Preto sme zostavili zoznam päť užitočných kuchynských pomocníkov, ktoré nádejným bojovníkom proti plytvaniu potravinami pomôžu udržať jedlo dlhšie čerstvé, a tým predchádzať jeho vyhadzovaniu a zároveň šetriť peniaze:


1. Silikónové vrecká 

Ak hľadáte alternatívu k uzatvárateľným plastovým obalom, znovupoužiteľné silikónové vrecká ich plnohodnotne zastúpia a navyše aj s menším dosahom na životné prostredie. Sú úzke a kompaktné, takže sa zmestia do všetkých zákutí chladničky, a dajú sa zohnať v rôznych veľkostiach: od vreckovej až po dvojlitrovú.


2. Voskové obrúsky 

Keď sa bavlnený kus látky napustí včelím voskom, výsledkom je ohybná a biologicky odbúrateľná alternatíva plastovej potravinovej fólie. Voskové obrúsky sú dostupné v rôznych veľkostiach a s mnohými veselými potlačami. Dajú sa ľahko vytvarovať podľa záhybov misky, zaváraninového pohára či suchých potravín a na ich čistenie stačí len studená voda.


3. Silikónové veká 

Ak hľadáte niečo vzduchotesnejšie, čo pomôže uchovať jedlo dobré dlhší čas, vyskúšajte silikónové veká. Dajú sa natiahnuť na rôzne kuchynské nádoby: od hrncov až po plechy na pečenie. Okrem toho ich je možné umývať v umývačke riadu a používať v rúre aj mikrovlnke. 

4. Silikónové fólie na potraviny 

Keď do receptu potrebujete iba polovicu citróna, o tú druhú sa postará silikónová fólia na potraviny. Tento pomocník, dostupný v rôznych farbách, obalí načaté jablko, či cibuľu , takže sa vám už nestane, že by niektorá z ingrediencií vyšla nazmar.

5. Ochranné obrúsky k ovociu a zelenine

No a v neposlednom rade tu máme ochranné obrúsky, ktoré udržia listovú zeleninu či ovocie čerstvé dva- až štyrikrát dlhšie. Ide o prírodnú pomôcku ošetrenú bio koreninami, ktorá sa ľahko používa, neškodí životnému prostrediu a šetrí peniaze.
Ovocie a zelenina na predaj.
© Martin Gunther Enlarge