Ako morské plody na našich tanieroch ovplyvňujú život vo voľnej prírode



Posted on 29 June 2022
Oblasť Kamchiiski pyasytsi je najdlhšou zostávajúcou prírodnou plážou Bulharska na pobreží Čierneho mora a jedinečnou prírodnou oblasťou európskeho významu.
© Zlatni Pyassatci Nature Park Directorate
​Išli ste niekedy loviť ostrieže a omylom chytili platesu? Alebo čižmu? Niečo podobné sa často stáva na rybárskych lodiach. V rybárskych sieťach dennodenne omylom uviazne zarážajúce množstvo morských živočíchov – veľrýb, žralokov, korytnačiek, delfínov a mladých rýb – čo sa im následne stane osudným.

Kedysi bol napríklad častou obeťou pri love mečiara obyčajného v Tichom oceáne vráskavec dlhoplutvý, no odkedy americká vláda a rybársky priemysel začali v roku 1994 spolupracovať v snahe zredukovať mieru vedľajšieho úlovku, toto číslo pokleslo.

Rozšírenie takéhoto úsilia do celého sveta môže pomôcť zachrániť aj iné ohrozené druhy, ktoré sa zvyknú chytiť do rybárskych sietí a na vlasce, napríklad sviňuchy kalifornské, veľryby, delfíny tuponosé, delfínovce laplatské a sviňuchy obyčajné.

WWF spolupracuje s rybárskymi spoločnosťami na zredukovaní miery vedľajšieho úlovku a to tak, že ich zoznamuje s novými technológiami a vybavením, ktoré umožňujú efektívnejšie fungovanie. Morské plody a ryby, ako napríklad filé z mečiara, označené modrým logom ryby organizácie Marine Stewardship Council pochádzajú od rybárskych spoločností, ktoré sú spravované udržateľne a s minimálnym dosahom na zvieratá vo voľnej prírode.

To, ako sa stravujeme, ovplyvňuje aj populáciu morských korytnačiek. Sú to jedny z najmajestátnejších a najdlhšie žijúcich tvorov v oceáne, no aj tak ročne stovky tisícov z nich končia omylom uviaznuté v rybárskych sieťach a ďalšom náčiní. Našťastie už čoraz viac spoločností zameraných na lov kreviet a iných morských plodov používa lepšie vybavenie, vďaka ktorému dochádza k znižovaniu miery nechtiac ulovených morských korytnačiek, delfínov, žralokov a iných živočíchov. Ak chcú mať spotrebitelia istotu, že ich jedlo pochádza od rybárskych spoločností, ktorým záleží na redukovaní miery vedľajšieho úlovku, pri rybách a morských plodoch na rybích pultoch v obchodoch s potravinami, balených morských produktoch a menu v reštauráciách by mali hľadať uvedené logo organizácie Marine Stewardship Council (MSC).

Organizácia WWF je presvedčená, že MSC musí zamerať svoje úsilie na kľúčové reformy a urýchlenie ich zavedenia, aby si zachovala reputáciu popredného celosvetového systému štandardizácie a certifikácie rybárskych spoločností. Tu nájdete celé vyhlásenie WWF o potrebnej reforme z dielne MSC.
Oblasť Kamchiiski pyasytsi je najdlhšou zostávajúcou prírodnou plážou Bulharska na pobreží Čierneho mora a jedinečnou prírodnou oblasťou európskeho významu.
© Zlatni Pyassatci Nature Park Directorate Enlarge