Top 10 tipov od WWF pre ešte krajšie VianocePosted on 29 June 2022
Slávnostná večera.
© © Jeremiah Armstrong / WWF-Canada

Svetielka blikajú a vo vzduchu vládne vianočná atmosféra. No aj najkrajší čas v roku sa často stáva príležitosťou pre nadmerné nakupovanie a konzumáciu.Všetci máme sklon na Vianoce míňať viac než je potrebné – ale obdobia sviatkov by nemali byť v znamení finančnej straty a ekologickej záťaže.Prišiel čas zažiť naozaj zelené Vianoce, na ktoré nezabudnete! WWF vám prináša desať tipov, ako urobiť sviatky udržateľnejšími:


JEDLO

1. Menej vyhodeného jedla. V priemernej slovenskej domácnosti končí v koši až tretina nakúpených potravín. Počas Vianoc je to aj oveľa viac. Pokúste sa zredukovať odpad z jedla tým, že budete plánovať vopred – vytvorte si reálnu predstavu o tom, koľko jedla naozaj potrebujete, urobte si nákupný zoznam a zužitkujte zvyšky.   
Uprednostnite ekologické alternatívy obalov, napríklad zo včelieho vosku či opakovane použiteľné nádoby na jedlo, ktoré ho udržia dlhšie čerstvé! 

2. Znížte konzumáciu mäsa. V dnešnej dobe existuje množstvo náhrad mäsa, alebo môžete skúsiť bezmäsité recepty. Konzumujte viac zeleniny, je to prospešné pre vaše zdravie aj pre planétu. Rodina vám bude tiež vďačná, za ľahšie a udržateľnejšie Vianoce. 

3. Zaujímajte sa o to, odkiaľ vaše jedlo pochádza. Naše potraviny by nemali byť záťažou pre planétu – no často k tomu dochádza. Ak suroviny budete vyberať racionálne a uprednostníte lokálnych predajcov, môžete ušetriť peniaze a zároveň znížiť ekologickú stopu/dopady na životné prostredie.  Ak je to možné, vyberajte si potraviny, o ktorých vieme, že pri ich produkcií nedochádza k odlesňovaniu, znečisťovaniu vôd či nadmernej produkcií odpadu. Pomôcť môžu certifikáty udržateľnosti či znalosť výrobcu.

4. Ryba je tradičné a zdravé vianočné jedlo. Zvoľte si miestnu sladkovodnú rybu, bude to lepšia voľba než morské plody z opačného kúta sveta. Ak vám práve sladkovodná ryba nevyhovuje a túžite po morskej, rozhliadnite sa po certifikovaných možnostiach, teda ryby, ktoré pochádzajú buď z udržateľného chovu (ASC), alebo boli ulovené udržateľne (MSC).

DARČEKY

5. Darujte zážitok. Nahraďte kupovanie materiálnych darov pre svojich najbližších darovaním skúsenosti. Premeňte Vianoce na nezabudnuteľný zážitok tým, čo spolu zažijete. Namiesto materiálneho daru môžete člena rodiny či priateľa obdarovať aj príspevkom v prospech organizácie, ktorej dôverujete. 

6. Kupujte menej. Všetci sme už dostali či dokonca darovali nechcené vianočné darčeky. Ak budete kupovať menej darčekov, prispejete k menšej produkcii odpadu, a poteší sa aj vaša peňaženka. Prípadne si darčeky môžete s rodinou a priateľmi vymeniť anonymne: v širokej rodine si každý vyberie jedného člena rodiny a iba toho obdaruje. 

DEKORÁCIA

7. Baľte racionálne, nevyhadzujte. Uprednostnite FSC certifikovaný baliaci papier, ktorý možno po použití recyklovať. Prípadne môžete použiť to, čo máte v domácnosti, ako napríklad noviny, hnedý papier, či dokonca šatku! Pamätajte, že stuhy ani lepiacu pásku nemožno recyklovať. Predtým, ako vytriedite baliaci papier certifikovaný FSC, nezabudnite z neho odstrániť všetky dekorácie, aby ho bolo možné recyklovať. Vyskúšajte tvorivé spôsoby balenia darčekov, pri ktorých nie je potrebná žiadna páska!  

8. Venujte pozornosť svetlám. Na vianočnom stromčeku uprednostnite LED svetlá – spotrebujú menej energie a vyzerajú rovnako dobre! Svetlá v noci vypínajte, je to bezpečnejšie a šetríte tým prírodu. 

9. A čo stromček! Buďte kreatívni, vyzdobte si rastlinu, ktorú už máte doma, alebo si stromček vyrobte ručne z dostupných materiálov. Podobne môžete postupovať pri výzdobe – nazberajte ozdoby priamo v prírode, vyrobte ich alebo si povymieňajte niektoré z minulého roka z priateľmi či rodinou. 
A hlavne, nezabudnite si sviatky užiť!

10. Pokúste sa stráviť čas v prírode. Sviatočný čas všetci trávime so svojou rodinou a priateľmi. No ak jednu zo svojich sviatočných aktivít s blízkymi spojíte s prechádzkou v miestnom parku alebo v prírodnej rezervácii, z kvalitne stráveného voľného času môže byť nezabudnuteľný zážitok.
Slávnostná večera.
© © Jeremiah Armstrong / WWF-Canada Enlarge